Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

  • Facebook
  • Reklama

Odporova pila

Pridané: 15. 7. 2009 o 21:33 | ID článku: CLA26 | Zobrazenia: 55470x | Komentárov: 81 | Autor: peco737

Vypaluje sa tak, ze si z tenkeho plechu vyrezes dva profily kridla, prilozis ich z boku k polystyrenu a prejdes odporovou pilou po hranach profilu. Zvycajne to robia dvaja ludia.

1 2 3 4 5 6
Autor Správa
Michall72
modelár

Príspevkov: 825

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 7. 2009 o 21:44 | odkaz na príspevok
aha... a na to sa pouziva klasicky polystyren? ved to je dost krehke...
Bydlisko: Humenne
peco737
modelár

Príspevkov: 143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 7. 2009 o 22:22 | odkaz na príspevok
Ja som pouzil normalny fasadny polystyren, no pevnost kridla robi ta paska. Samozrejme sa da pouzit aj tvrdeny polystyren ale fasadny mam uz vyskusany a drzi pevne. Ta paska ona sa po vyschnuti stiahne a ztuhne takze vsetko drzi. Keby si chcel robit take kridlo, musis ho potom prelakovat lakom, lebo inak aj rosa moze sposobit, ze paska sa rozleti a strati pevnost.

Kamos tak lietal s vetronom, zacalo mrholit a cele kridlo sa mu vo vzduchu rozletelo, lebo ho nemal prelakovane.
Bydlisko: Bardejov
Michall72
modelár

Príspevkov: 825

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 7. 2009 o 23:44 | odkaz na príspevok
tak to musela byt podivana , pozerat sa na lietadlo, ktore sa pomaly rozpadava , ja sa asi k tejto vyrobe nedostanem, lebo nemam tu pilu...
Bydlisko: Humenne
peco737
modelár

Príspevkov: 143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 7. 2009 o 09:28 | odkaz na príspevok
Ja tu pilu tiez nemam, vypaloval som si to kridlo u znameho, ktory tu pilu ma.

Pila vyzerala priblizne takto.



Pruzinou sa napina odporovy drot.
Bydlisko: Bardejov
Ro.bo
modelár

Príspevkov: 1143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 7. 2009 o 10:57 | odkaz na príspevok
Odporová píla je rám odporový vodič a napájací zdroj nič zložité dá sa to v pohode vyrobiť.
Bydlisko: Turčianske Teplice
Ro.bo
modelár

Príspevkov: 1143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 7. 2009 o 11:03 | odkaz na príspevok
"peco737":
Ja som pouzil normalny fasadny polystyren, no pevnost kridla robi ta paska. Samozrejme sa da pouzit aj tvrdeny polystyren ale fasadny mam uz vyskusany a drzi pevne. Ta paska ona sa po vyschnuti stiahne a ztuhne takze vsetko drzi. Keby si chcel robit take kridlo, musis ho potom prelakovat lakom, lebo inak aj rosa moze sposobit, ze paska sa rozleti a strati pevnost.

Kamos tak lietal s vetronom, zacalo mrholit a cele kridlo sa mu vo vzduchu rozletelo, lebo ho nemal prelakovane.


Pevnosť krídla môžeš dosiahnuť aj tak že keď je krídlo hotové odporovou pílou ho rozrežeš po dĺžke a vlepíš tam drevený nosník.
Bydlisko: Turčianske Teplice
peco737
modelár

Príspevkov: 143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 7. 2009 o 11:12 | odkaz na príspevok
Jasne, zabudol som napisat, ze som tam dal smrekovy nosnik. Pod neho som este natiahol vodice k servam na ovladanie kridelok.
Bydlisko: Bardejov
Ro.bo
modelár

Príspevkov: 1143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 7. 2009 o 11:12 | odkaz na príspevok
Bydlisko: Turčianske Teplice
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:08 | odkaz na príspevok
Pokračujme teda tu.

Banova - ak máš odporovú pílu, alebo drôt, tak nie je problém vyrobiť si odporovú pílu. Ja som ju spravil z klasicej píly, ktorá má uchytenie pre drôt v sebe, čiže som vybral list píly, natiahol drôt, napol špagátom pripojil káble a bolo.

Ideálne by bolo vyskúšať si rezanie pílou, pretože vplyvom rozťažnosti materiálu drôtu a nerovnakej teploty po celej dĺžke drôtu sa môže drôt ohýbať v smere pohybu (rezania), to znamená, že stred drôtu bude viac vzadu, pričom na okrajoch režeš viac v predu. V krídle vznikne také U z drôtu a výsledný profil krídla bude mať v strede preliačinu.

Všetko je to laborovanie s teplotou. Teplota má veľký význam na prepaľovanie, resp. pomalé rezanie. Ideálna teplota je taká, keď drôt začína prepaľovať polystyrén - vytvára si drážku väčšiu ako je priemer drôtu, pretože bude ochladzovaný samotným polystyrénom pri rezaní a vznikne tak čistý rez. Lepšie je použiť tenší drôt, ktorý je síce náchylnejší na praskanie, ale aj efektnejšie žhaví a menej chladne. Tenší drôt má aj menší odpor, ale je ho ľahšie prepáliť a prasknúť.

Rýchlosť rezania je kapitola sama o sebe. Ja väčšinou režem tak 5cm za 30 sekúnd, je to ale hrubý odhad a záleží aj od polystyrénu, ktorý použiješ. Fasádny má menšiu hustotu, preto je ho možné rezať rýchlejšie, zato extrudovaný sa reže ozaj veeeľmi pomaly.

Otázky?
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
banova
modelár

Príspevkov: 963

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:19 | odkaz na príspevok
Aký prúd a napätie do toho drôtu pustiť? Resp. aký zdroj mám použiť? A akú asi hrúbku drôtu a material drôtu? Dĺžku píly? A z čoho spraviť konštrukciu?
Bydlisko: Bratislava/Žilina ( 29 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:25 | odkaz na príspevok
Zdroj pre odporovú pílu používam tento, ktorý vidieť na fotke. Prúd záleží od hrúbky a dĺžky drôtu, ktorý použiješ.

Bydlisko: PB ( 38 rokov )
banova
modelár

Príspevkov: 963

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:27 | odkaz na príspevok
OK Kde taky zozeniem? A tie ostatne otazky?
Bydlisko: Bratislava/Žilina ( 29 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:27 | odkaz na príspevok
Zvoľ si takú dĺžku, ktorú využiješ. Je zbytočne vyrábať pílu, ktorá bude mať meter, keď na nej budeš rezať tridsaťcentimetrové krídla.

Čo sa týka drôtu, použi taký, aký zoženieš. Ja som úspešne rezal aj s oceľovým drôtom, nemusí byť odporový.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
banova
modelár

Príspevkov: 963

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:28 | odkaz na príspevok
Aka je taka priemerna dlžka?
Bydlisko: Bratislava/Žilina ( 29 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 10. 2009 o 19:29 | odkaz na príspevok
Fakt ti neviem presne povedať, aký prúd na aký drôt. Pozri, spravíš si pílu, dáš tam drôt, aký zoženieš. Pripojíš drôty a postupne pridávaš na napätí. Ak ti začne lepiť drôt na polystyrén, pridaj ešte, ak ti prepaľuje polystyrén, trošku uber. Preto je vhodné mať taký zdroj, na ktorom môžeš meniť napätie.

Tento ktorý mám ja vyrobil oco ešte keď bol na výške, čiže má niekoľko desaťročí.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
1 2 3 4 5 6
  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 119 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 11 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: RedBaron, Ludo1975,