Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3
autor správa
ggeerrii
modelár

Príspevkov: 618

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 11:16 | odkaz na príspevok
,....,
Bydlisko: bratislava ( 47 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 11:26 | odkaz na príspevok
V prvom rade - názov témy daj nejaký zmysluplnejší, pretože téma s názvom "Lietadlo" v modelárskom fóre je dosť absurdná.

Ak chceš začať lietať, neodporúčam makety alebo polomakety - tobôž nie zo svetových vojen. Ber ohľad na to, že tie lietadlá (z prvej alebo druhej svetovej vojny) boli stíhačky a ich hlavná sila bola práve v rýchlosti, preto od polomakety modelu z tohto obdobia nemôžeš očakávať kľudný let vhodný pre začiatočníka alebo celkovo - učiť sa lietať. Na to sú iné lietadlá.

Chápem tvoje nadšenie pre modely, aj ja som chcel mať obrovský model mojích snov, ale ver mi, lepšie je zabrzdiť a vážne sa zamyslieť nad tým, či by si zvládol takýto model aj vo vzduchu (hovorím o vzlete, okruhu a pristáti). Zase nie je to tak jednoduché, ako sa to zdá. Treba vyskúšať.

Čo sa týka materiálu, tak za cenu 150€ nekúpiš kompozit, to je dobre. EPP model kúpiš, ale ak chceš vojnovú polomaketu, tak kúpiš iba model. Predpokladám, že za tých 150€ chceš mať komplet set s modelom, batériou, vysielačkou, nabíjačkou atď. To sme opäť zúžili okruh lietadiel a ostávajú fakt iba nemaketové (dobre lietajúce) začiatočnícke lietadlá, ktoré sú bohužiaľ, vzhľadom pripomínajúce vetrone. A práve tu by si mal začať podľa môjho názoru.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 11:33 | odkaz na príspevok
Všimol som si, že s autíčkami máš bohaté skúsenosti, tak isto budeš čosi vedieť o RC elektronike. Ak si šikovný, tak sa dá poskladať pekný model z rôznych komponentov, ktoré si vyberieš. Internet je toho plný, aj toto fórum má dosť začiatočníckych tém, stačí si prezrieť.

Aby sme sa dostali ku konkrétnym modelom, tak:
EASY STAR - Nič tým nepokazíš, veľmi vhodný model, odporúčam.
B-17 - model z 2. svetovej, je maličký, možno bude chaotický vo vzduchu, ľahký.

V podstate si pozri tento link a isto si vyberieš:
http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?sec=list&storage=35
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
Ro.bo
modelár

Príspevkov: 1143

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 11:40 | odkaz na príspevok
Daggy MAC ti to pekne po pravde zhrnul plne súhlasím.
Možno nadobudneš dojem že ti nechceme dopriať poriadne lietadlo ale je naozaj pravda to keď sleduješ modelára ako ladne vzlietne v pohode polieta a potom krásne pristane nadobudneš dojem že je to jednoduché a chceš hneď do toho skočiť na plno ale na začiatok je dobré počúvnuť rady ľudí ktorý majú nejaké skúsenosti, ušetríš si peniaze nervy a prípadne sklamanie.
Je dosť modelov na začiatok popozeraj na nete aby si sa zorientoval.

Prečítaj si nasledujúce články:
http://horejsi.cz/Pages/ListClanky.aspx
Bydlisko: Turčianske Teplice
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 11:58 | odkaz na príspevok
Zase na simulátor sa netreba spoliehať. Poviem ti to z vlastnej skúsenosti:
Na simulátore Aerofly Pro Deluxe som mal odlietané množstvo hodín s Extrami a inými akrobatickými obrami, viem visieť, nožový let, kopané výkruty - proste všetky tie srandy, ktoré sa dajú s 3D akro modelom robiť. Kamarát má tiež 2m Katanu na benzínový motor a dal mi zalietať. Ver mi, že viac rozstrasený pred štartom som nikdy nebol, pretože takýto model vzbudzuje rešpekt na zemi. Stačil vzlet, jeden okruh a pristátie a bol som spotený akoby som vyšiel z vody. Ruky sa mi triasli ešte peknú polhodinku po tom, čo som odovzdal vysielač kamarátovi. Adrenalín robí svoje. Bál som sa spraviť aj looping alebo nejaký manéver, aby som to neposr...

Simulátor je vhodný na zabitie času, naučenie sa ovládania, možno k natrénovaniu nejakých výkrutov, aby si ich dostal do ruky, ale s reálnym lietaním to (aspoň ja) nikdy porovnávať nebudem.

Ak sa teda chceš učiť, tak si nasimuluj reálne počasie - tj. nejaký vietor, turbulencie a termiku. Stačia malé hodnoty a uvidíš, že sa model začne správať úplne inak, ako pri ABSOLÚTNOM bezvetrí. Inak, aký máš simulátor?
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:10 | odkaz na príspevok
Majú ho ľudia na fóre, ja som s ním nelietal. Na tento model sa názory rôznia - jedným sa páči, iným vadí letový prejav.

Odporúčam prečítať túto tému, isto ti dá viac:
http://www.rcmania.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15948&highlight=asw
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:17 | odkaz na príspevok
Letový prejav je celkové správanie, ako sa lietadlo chová vo vzduchu, jeho parametre (vetrone majú vyššiu kĺzavosť pri bezmotorovom lete). Jednoducho povedané, od každého lietadla sa očakáva, že sa bude nejako správať vo vzduchu a podľa toho sa hodnotí letový prejav. Ak by si mal ty aj ja ten istý model a mali ho vo vzduchu, uvidel by si rozdiely v letovom prejave jedného modelu spôsobeným iným nastavením napr. vychýliek krídelok.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:21 | odkaz na príspevok
Prečítaj si tú tému, na ktorú som ťa odkazom nasmeroval.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
errust
modelár

Príspevkov: 147

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:24 | odkaz na príspevok
JA zacinam s piper super cub, http://rcmodely-forum.sk/piper-super-cub-t1030.html , mozem len ODPORUCIT, je za 150, ako ty chces, je to polomaketa americkeho sportoveho lietadla, je z epp- skoro nerozbitne, stabilne, komponenty ktore tam su su pouzitelne aj v inych lietadlach.
Bydlisko: BA, okolie (Marianka)
ggeerrii
modelár

Príspevkov: 618

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:26 | odkaz na príspevok
fu ha toto je to co hladam povedz mi o nom vsetko
Bydlisko: bratislava ( 47 rokov )
errust
modelár

Príspevkov: 147

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:29 | odkaz na príspevok
Bydlisko: BA, okolie (Marianka)
ggeerrii
modelár

Príspevkov: 618

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:29 | odkaz na príspevok
To co mas to je toto PC CESSNA 480 - M1 - RTF 4kan FM35MHz
http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?sec=product&id=33030 ????

a co su tie funkcie moc im nechapem to : S, K, V, M
Bydlisko: bratislava ( 47 rokov )
errust
modelár

Príspevkov: 147

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:36 | odkaz na príspevok
nie, neni to cessna, je to piper, na ktory som ti poslal link

s-smerovka- zatacanie na chvoste
k-kridelka- na kridle sa na jednej strane klapka vychili dole a na druhej hore, lietadlo sa natoci a pom pritiahnes vyskovku- pohodlnejsie zabacanie ako so smerovkou
v- vyskovka- na chvoste sa klapky vychilia hore alebo dole
m-otacky motora
Bydlisko: BA, okolie (Marianka)
ggeerrii
modelár

Príspevkov: 618

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 12:42 | odkaz na príspevok
"errust":


s-smerovka- zatacanie na chvoste
k-kridelka- na kridle sa na jednej strane klapka vychili dole a na druhej hore, lietadlo sa natoci a pom pritiahnes vyskovku- pohodlnejsie zabacanie ako so smerovkou
v- vyskovka- na chvoste sa klapky vychilia hore alebo dole
m-otacky motora


aha a co by ste povedali an ten cessna ???
Bydlisko: bratislava ( 47 rokov )
patrik
modelár

Príspevkov: 408

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 11. 2009 o 13:46 | odkaz na príspevok
No ja som ho videl osobne lietat je to stabilne vo vzduchu a pre zaciatocnika ako si ty by to aj mohlo byt. Ohladom toho ASW28 ja by som ti ho odporucil viac ako toho piper ale to je mojho hladiska. výber je len tebe
Bydlisko: Plattling, Nemecko ( 31 rokov )
1 2 3
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 230 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 5 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 5 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: